موضوع: آموزش خرید دامنه یا دامین (جلسه 4)

5/5
آنچه در این مطلب می خوانید...
آنچه در این مطلب می خوانید...

قبل از مطالعه این بخش، بهتون پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر مقاله پیش نیاز های آن را با دقت مطالعه کنید و سپس ادامه دهید.

1- مقاله “دامنه چیست

2- مقاله “پسوند دامنه چیست

3- مقاله “راهنمای انتخاب نـــام دامنـــه مناسب” 

4- مقاله “راهنمای انتخاب پسوند دامنـــه مناسب” 

5- مقاله “آموزش ساخت شناسه ایرنیک

مقدمه مقاله آموزش خرید دامنه

به جلسه چهارم از آموزش وردپرس توسط سایت نگار وردپرس خوش آمدید😍 تو قسمت قبل در مورد آموزش خرید هاست صحبت کردیم اما جلسه ما ناقص موند!  نکات تکمیلی جلسه قبل رو توی این جلسه به خوبی یاد خواهید گرفت، پس بریم سراغ آموزش خرید دامنه !

دامنه چیست؟

در یک تعریف ساده دامنه در واقع همان آدرس اینترنتی مشخص وبسایت شما است. به عنوان مثال دیجی کالا، زومیت، گیلی شاپ، نگار وردپرس، نمناک، بیتوته و… تمامی این اسم ها در واقع نام دامنه هستند اما دامنه با آدرس مشخصی نوشته می شود.

namnak.com,digikala.com,gilishop.ir,zoomit.com,…

در واقع دامنه یک آدرس مشخص برای هر وبسایت است و این آدرس در کل دنیا معتبر و شناخته شده می باشد، به طوری که تنها یک سایت می تواند دامنه دیجی کالا را داشته باشد، یا تنها یک سایت می تواند دامنه نمناک را داشته باشد.

البته این مورد رو بهتون بگیم که شما با تغییر پسوند های دامنه که در واقه همان .com,.ir,.info,… هستند می تونید سایتی هم نام با دیجی کالا یا سایر سایت های دیگر داشته باشید اما به هیچ عنوان این روش رو پیشنهاد نمی کنیم چون لطمه به برندینگ خودتون هست و بهتره برای شرکت و یا سایت خودتون اسمی منحصر به فرد پیدا کنید.

اما چطور می تونید اسمی منحصر به فرد پیدا کنیم که هیچ سایتی در حال استفاده از اسم ما نباشد؟ در ادامه بهتون کاملا این مورد رو توضیح خواهیم داد. 🙂

 

5- خرید یا ثبت دامنه

تصویر زیر، آخرین تصویری بود که مشاهده کردیم! در این تصویر نکاتی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

در تصویر فوق سه گزینه رو در روی شما قرار دارد که می خواهیم آن ها را بررسی کنیم. ثبت دامنه جدید، انتقال دامنه از دیگر شرکت ها، دامنه را قبلا ثبت کرده ام.

1- ثبت دامنه جدید:

اگر شما تا به حال اقدام به تهیه و خرید دامنه نکرده اید، باید بر روی این گزینه کلیک کنید.

2- انتقال دامنه از دیگر شرکت ها

دلایل مختلفی می‌تواند در تصمیم گیری افراد جهت انتقال دامنه دخیل باشد که از مهم ترین آنها می‌توان به تغییر مالکیت دامنه و عدم دریافت خدمات جامع از شرکت ثبت کننده دامنه (Registrar) اشاره کرد.

3- دامنه را قبلا ثبت کرده ام

تو این روش، شما از دیگر شرکت ها مثلا از شرکت میزبان فا، هاست ایران یا سایر شرکت های دیگر، دامنه ای را تهیه و خرداری کرده اید! تنها در این قسمت نام دامنه خودتون رو به همراه پسوند مربوطه وارد و سپس بر روی بررسی کلیک می کنید.

5.1 - ثبت دامنه جدید

توی این مرحله شما باید یک نام مناسب برای دامنه خودتون انتخاب کرده باشید. در واقع این نام برای همیشه ثابت خواهد بود و نشان دهنده هویت شما در فضای وبسایت است.

در کادر مربوطه، نام دامنه خودتان را به زبان انگلیسی بنویسید. ما برای مثال در این قسمت digikala را تایپ نموده ایم.

در قسمت بعد شما باید پسوند مناسب برای دامنه خودتان را انتخاب کنید. ما پسوند .com را انتخاب کرده ایم.

در نهایت بر روی گزینه بررسی کلیک می کنیم.

همان طور که مشاهده می کنید پیغام:

digikala.com is unavailable

 برای ما نمایان شد. در واقع این پیغام بیانگر این است که نام دامنه digikala.com قبلا توسط شخصی دیگری انتخاب و خریداری شده است و شما نمی توانید چنین دامنه ای را تهیه کنید.

مجددا باز تاکید می کنیم که سعی کنید نام دامنه خودتون رو کاملا منحصر به فرد و یکتا انتخاب کنید. دقیقا در همین قسمت شما می تونید با بررسی های مداوم و مختلف، نام دامنه خودتون رو انتخاب کنید.

اگر نام دامنه شما توسط شخص دیگری تهیه و خریداری و یا برای فروش به نمایش گذاشته گذاشته شده بود تنها کافی است پسوند ها را تغییر دهید تا به نتیجه درستی برسید.

حال اگر نام دامنه و پسوند خودتون رو تغییر دهید و بر روی بررسی کلیک کنید، مشاهده پیام موفقیت آمیزی خواهید بود که نشان دهنده این است که این نام دامنه با این پسوند به هیچ عنوان توسط شخص دیگری ثبت نشده است. با این حال شما می توانید از این دامنه استفاده کنید، در این حالت بر روی گزینه ادامه کلیک کنید تا وارد صفحه خرید دامنه شوید.

5.2 - انتقال دامنه از دیگر شرکت‌ها

اگه قصد انتقال دامنه خودتون رو از یک شرکت، به شرکت ایران سرور رو دارید می تونید در این قسمت نام دامنه خودتون رو بنویسد و سپس روی گزینه انتقال کلیک کنید.

5.3 - دامنه را قبلا ثبت کرده ام

اگه شما از سایر شرکت های سرویس میزبانی و خرید دامنه و یا در یک بازی تخفیفاتی دامنه مناسب خودتون رو تهیه و خریداری کرده اید، تنها در این قسمت نام و پسوند دامنه رو مشخص می کنید و در نهایت بر روی گزینه استفاده کلیک می کنید.

5- خرید یا ثبت دامنه

اگه شما از سایر شرکت های سرویس میزبانی و خرید دامنه و یا در یک بازی تخفیفاتی دامنه مناسب خودتون رو تهیه و خریداری کرده اید، تنها در این قسمت نام و پسوند دامنه رو مشخص می کنید و در نهایت بر روی گزینه استفاده کلیک می کنید.

6- خرید نهایی

در قسمت اطلاعات کلی سرویس شما می تونید مشخصات سرویس خودتون رو مشاهده کنید و پلن های زمانی رو انتخاب کنید و در نهایت بر روی گزینه ادامه کلیک کنید.

در قسمت بررسی نهایی و پرداخت شما می تونید سفارش نهایی خودتون رو به صورت کامل مشاهده کنید و اگر کد تخفیفی دارید در این قسمت وارد کنید و در نهایت بر روی پرداخت نهایی کلیک کنید.

اطلاعات خودتون رو چک کنید و در نهایت تیک گزینه موافقت با شرایط استفاده از خدمات رو بزنید و همچنین بر روی گزینه ثبت سفارش کلیک کنید. مستقیما به درگاه بانکی متصل خواهید شد و پرداخت رو انجام دهید.

منتظر ایمیل از سوی شرکت ایران سرور باشید تا مشخصات اکانت و اطلاعات هاست و دامنه برای شما ارسال شود.

7- ساخت شناسه ایرنیک

در قسمت آخر از آموزش خرید دامنه یک نکته بسیار مهمی رو باید بهتون یادآوری کنیم. ما در قسمت فوق دامنه جهانی .com رو انتخاب و خریداری کردیم اما اگر شما قصد دارید از دامنه .ir استفاده کنید باید حتما در سامانه ایرنیک ثبت نام کنید و کد ایرنیک خودتون رو در قسمت زیر وارد کنید.
قسمت زیر بخشی از فرایند خرید هست که دقیقا پس از اطلاعات کلی سرویس برای شما به نمایش گذاشته می شود.

دیگر مقالات ما

معرفی بخش ابزار ها در پیشخوان وردپرس
وردپرس چیست
ساخت دسته بندی برای نوشته ها در وردپرس

دوره های آموزشی

0 0 vote
Article Rating
guest
0 تعداد نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

دسته بندی های مجله

negocios-y-finanzas (1)
آموزش ووکامرس
آموزش سئو
editar (1)
آموزش تولید محتوا
pintar
آموزش طراحی سایت
bloquear (1)
آموزش امنیت وردپرس
tecnologia-1-1.png
آموزش وردپرس
آموزش المنتور
herramienta (1)
آموزش لینک‌سازی
dinero
آموزش کسب درآمد
error (1)
افزایش سرعت سایت